ZŠ a MŠ Kozojedy, okres Plzeň-sever, p.o.

☎ +420 603 163 945     ✉ zskozojedyps@seznam.cz

„Buďme rodinnou školou, kde všichni – dítě, učitel i rodič – táhnou za jeden provaz.“

Přednáška na téma Černobyl

Na přání žáků 9. třídy naši školu navštívila znovu paní Kateřina Vršanská, která působila jako průvodkyně v Černobylské jaderné elektrárně a okolní vyloučené zóně. Toto místo navštívila nesčetněkrát, a proto má v této oblasti mnoho přátel, od kterých se postupně dozvídala množství zajímavých údajů a historek. Dětem dokázala velmi poutavě vyprávět příběh katastrofické události téměř minutu po minutě za pomoci různých videoukázek či fotografií. Žáci se doslechli i o počátcích jaderného průmyslu, kde se vzaly první reaktory, o vlivu záření na lidský organizmus a o tom, jaká je vlastně budoucnost tohoto místa pro lidi, faunu a floru.

https://ceskepodcasty.cz/epizoda/46576

A teď nějaká fakta i pro vás:

Černobylská havárie se odehrála 26. dubna 1986 v jaderné elektrárně Černobyl na území tehdejší Ukrajinské sovětské socialistické republiky (dnes Ukrajina). Šlo o nejzávažnější jadernou havárii v historii lidstva.

V noci z 25. na 26. dubna probíhal v reaktoru číslo 4 test bezpečnostních systémů. Kvůli chybám v konstrukci reaktoru a lidskému selhání došlo k nekontrolované reakci, která vedla k mohutné explozi. Výbuch zničil reaktor a do ovzduší se uvolnilo obrovské množství radioaktivních látek.

Důsledky havárie

· Okamžité oběti: Dva pracovníci zemřeli při výbuchu, dalších 28 lidí podlehlo akutní nemoci z ozáření v následujících týdnech.

· Evakuace: Město Pripjať, kde žilo asi 50 000 lidí, bylo evakuováno až den po havárii. Později byla vytvořena 30kilometrová zakázaná zóna.

· Dlouhodobé dopady: Radioaktivní mrak zasáhl velkou část Evropy. Tisíce lidí onemocněly rakovinou štítné žlázy a jinými nemocemi. Oblast kolem elektrárny zůstává neobyvatelná dodnes.

Co následovalo?

Po havárii byl reaktor zakryt provizorním betonovým „sarkofágem“. V roce 2016 byl dokončen nový ocelový kryt, který má zajistit bezpečnost na dalších 100 let. Havárie vedla k přehodnocení jaderné bezpečnosti po celém světě.

Sdílet příspěvek:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email