ZŠ a MŠ Kozojedy, okres Plzeň-sever, p.o.

☎ +420 603 163 945     ✉ zskozojedyps@seznam.cz

„Buďme rodinnou školou, kde všichni – dítě, učitel i rodič – táhnou za jeden provaz.“
image

Den otevřených dveří badatelského kroužku: Objevování vědy a technologií

Ve čtvrtek 15. června se naše škola stala scénou neuvěřitelného objevování a zábavy. Badatelský kroužek uspořádal Den otevřených dveří, který přilákal nejen studenty, ale i širokou veřejnost. Tato událost byla zcela jedinečnou příležitostí pro členy badatelského kroužku, aby předvedli své dovednosti a nadšení pro vědu a technologie.

Jednou z nejatraktivnějších částí programu byly chemické pokusy, které členové kroužku pečlivě připravili. Návštěvníci byli svědky skvělé práce Adél a Jindřišky při vytváření plamenů různých barev, Verča předvedla barevné reakce dokazující přítomnost glukózy a bílkovin. Zajímavým pokusem bylo použití suchého ledu. Tento extrémně studený materiál se stal středem pozornosti, když Běla a Páťa vytvářely dramatické efekty v kombinaci s různobarevnými bublajícími kapalinami a dalších neobyčejných reakcí suchého ledu. Věrušce se skvěle povedl barevný lávový vodopád a zvládala odpovídat na dotazy ohledně vystavených hustoměrů.  Každý pokus byl vysvětlen a předveden s nadšením a interaktivitou, což zaujalo publikum všech věkových kategorií.

Dalším překvapením byla ukázka práce 3D tiskárny a senzorů sady Pasco, které přitáhly velkou pozornost. Zde náleží obrovské poděkování nejen paní učitelce Veselé, která se zasloužila o získání 3D tiskárny a naučila s ní žáky pracovat, ale také Filipovi a Šimonovi z osmého ročníku, kteří coby bývalí členové našeho kroužku zastoupili své nemocné spolužáky Dana a Járu a přes minimální čas, který na přípravu měli, úspěšně odprezentovali jejich práci. Návštěvníci měli možnost sledovat, jak se vrstva po vrstvě tiskne plastový držák pro naše roboty, pomocí digitálního teploměru zase prudký pokles teploty ledu po jeho osolení.

Aleš se zaměřil na práci s kapesními mikroskopy, ukázal naši sbírku minerálů a také seznámil zájemce s aplikací PlantNet pro určování názvů rostlin. Ukázal návštěvníkům mikroskopický svět, který je běžně neviditelný. Zorničky všech se rozšířily úžasem nad detaily živočišných i rostlinných buněk, které se objevily v objektivech mikroskopů.

Ale to nebylo všechno! Programování robotů Photon přilákalo mnoho nadšených návštěvníků. Díky propojení robotů s tabletem měli i sami návštěvníci příležitost ovládat tyto malé stroje. Záblesky barevných očí a tykadel robotů a jejich pohyby vyvolaly úsměvy na tvářích všech, kteří se zapojili. Vrcholem práce s roboty byla ukázka synchronizovaného pohybu pěti robotů, které si od Jendy a Káji vyžádalo ovládnutí počítačové aplikace Photon Magic Bridge a pak několikahodinovou práci v prostředí Scratch.

Pepa a Dalibor ze sedmého ročníku se rozhodli předvést své dovednosti se elektrickou stavebnicí Boffin. S pečlivostí sobě vlastní sestavili funkční rádio, které dokázalo naladit oblíbenou rádiovou stanici Evropa 2. Jejich zručnost a výsledek byly záviděníhodné.

I nejmladší žáci badatelského kroužku, kteří navštěvují čtvrtý ročník, se zapojili do přípravy fascinujících pokusů, které ukázaly jejich zvídavost a kreativitu. Zuzka a Kristýna měly experimenty zaměřující se na měření hluku a na magnetickou sílu. S velkým zaujetím předvedli pokusy, které ilustrovaly sílu magnetů a jejich vliv na různé předměty, předvedly, jak magnetická síla dokáže ovlivnit pohyb kovových předmětů a jak magnetické pole vytváří neviditelnou, ale silnou sílu. Další zajímavou ukázku si připravila Štěpánka, a to pokus s octem a jedlou sodou. Tato kombinace vytvářela bublající reakci, která přilákala pozornost návštěvníků. Oliver měl dokonale zvládnutý pokus s barevnou vodou a olejem, který vytvářel dojem lávové lampy. Kombinace barev a oleje tvořila zajímavé vzory a efekty, které připomínaly pohybující se lávu. Čtvrťáci se s radostí podělili o vysvětlení fyzikálních a chemických procesů, které se odehrávaly před jejich očima, a ukázali, jak mohou být jednoduché látky zdrojem zajímavých reakcí.

Celkově lze říci, že Den otevřených dveří byl úspěšným a inspirativním dnem a já všem současným i minulým členům Badatelského kroužku moc děkuji za jejich celoroční práci a obrovské nasazení. Členové kroužku ukázali, jak zábavné a interaktivní může být učení se novým věcem. Díky jejich vášni a snaze představit vědu a technologie ve světle zábavy byla tato událost skutečně nezapomenutelná.

Lenka Hodková

Děkujeme moc za krásné fotky panu Štěrbovi:

Sdílet příspěvek:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email